Létezik egy bizonyos érzelmi tónusskála, amely pontosan szemlélteti az összes különböző érzelmet és azok egymáshoz viszonyított helyzetét. Amint megszületünk, és elkezdünk cseperedni, egyre többféle hatás ér bennünket, egyre többféle érzelmet tapasztalunk meg. Ezt és az érzelmek okozta, olykor furcsa, irracionális viselkedést tökéletesen szemlélteti a 2015-ben bemutatott Agymanók című animációs film. Sokszor kuszának, szélsőségesnek és érthetetlennek érezzük nemcsak mások viselkedését, de a sajátunkat is. A tónusskála segítségével sok mindenre rájöhetünk magunkkal és a környezetünkkel kapcsolatban.
Az érzelmi tónusskála alacsonyabb szintjei
A tónusskála 0,0-tól – ami a test halála – egészen 40,0-ig, vagyis a derűs nyugalomig sorban bemutatja, hogy az emberek milyen érzelmek közt cikázva élik a mindennapjaikat.
Azt lehet mondani, hogy 2,0 alatt kifejezetten alacsonyan található a skálán egy adott személy. Az apátia, a bánat, a félelem, a rejtett vagy nyílt ellenségesség, a düh, illetve az antagonizmus, mind a skála alján találhatóak.
Tapasztaltad már, hogy egy személy a környezetedben szinte „élőhalott”? Nem érdekli semmi, nincsenek rá hatással a történések, és alig mutat reakciókat? Nem igazán lehet vele kommunikálni, és olyan, mintha csak a közelgő halált várná. Ilyen egy apátiás személy. Ez a 0,05-ös szint, aminél egy kicsivel magasabban található a bánatos személy, aki folyton szomorkodik a veszteségei miatt, vagy az, aki folyton retteg a lehetséges veszteségektől.
A skála alsó szintjén helyezkedik el az a személy is, aki egyfajta álca mögött, rejtetten próbál ártani másoknak, és az is, aki mindezt nyíltan teszi.
A dühös személyt talán be sem kell mutatni, hiszen valószínűleg mindenki találkozott már mérges, kiabáló, tajtékzó személlyel, akinek abban a pillanatban nem is lehetett semmit sem mondani, csak megvárni, amíg kitombolja magát. Egy ilyen érzelmi szinten lévő személy esetleg folyton szidja a környezetét, vagy veszekszik az emberekkel.
A fent említettektől felfelé haladva már egy kicsit magasabb érzelmi szintek lépnek elő. 2,0 és 3,0 között helyezkedik el többek között az unalom, az érdektelenség, de az enyhe érdeklődés és a konzervativizmus is.
Ezeken a szinteken egy illető még nem túl lelkes, de már nincsenek benne túlzottan negatív, neheztelő érzelmek. A konzervativizmus fölött – ami pontosan a 3,0 pozícióban helyezkedik el – az erős érdeklődés, a jókedv és a lelkesedés lép elő.
Vándorlás az érzelmi tónusskálán
Természetesen mindannyian mozgunk ezen a tónusskálán a kedvünk vagy a körülöttünk, velünk zajló események hatására. Egy szeretett személy elvesztése után lezuhanunk a bánat szintjére. Lehet, hogy eleinte mély szomorúságot érzünk, de ahogy telik az idő, elindulunk felfelé. A bánatot felválthatja a félelem, majd a neheztelés, a düh, a fájdalom. Egyszer csak már elkezdhetünk unalmat érezni, aztán azon kapjuk magunkat, hogy újra boldogok, lelkesek vagyunk, és csupa jó dologra emlékszünk vissza a szeretett személlyel kapcsolatban. Ez egy természetes folyamat, nemcsak veszteséggel, de bármilyen eseménnyel kapcsolatban.
A gond akkor van, amikor valaki krónikusan leragad egy adott szinten. Például olyankor, amikor egy személy állandóan szomorú vagy dühös, esetleg apátiában van. Ilyenkor mondhatjuk, hogy az az érzelem az ő alapszintje, és egy-egy esemény után – ami egy időre kimozdítja őt ebből – ugyanoda tér vissza.
Segítség
Gyakori, hogy egy rosszkedvű személyt úgy próbál valaki feldobni, hogy lelkesen mesél neki valamit, próbálja bevonni őt a jókedvébe, de mintha a helyzet ettől csak még rosszabbá válna. De akár egy dühös, tajtékzó emberrel unottan beszélni is egyenes út a dühös személy számára a szakadék mélyebb pontja felé. Ennek egyszerűen az az oka, hogy túl nagy a különbség a két érzelmi szint között, és a másik érzelmi megnyilvánulása egyáltalán nem reális az illető számára.
Érdemes megpróbálni mindig épp csak egy kicsivel feljebb található tónusszintről kommunikálni az adott személlyel, mert erre sokkal fogékonyabb lesz, és ennek segítségével ki lehet őt rántani az állapotából.
A teljes tónusskáláról és működéséről egy ingyenes online tanfolyamban a fentieknél többet is meg lehet tanulni.