800 motor harsogása, csillogó-villogó, narancs színű fényezése az LA Crenshaw Sugárúton elég volt ahhoz, hogy megragadja az emberek figyelmét. Ezen a vasárnap délutánon azonban nem csupán a motorosok száma, illetve a különleges színek mutatták, hogy ez nem valami hétköznapi motorozás.
Az út a boldogsághoz a békért Alfreddie Johnson tiszteletes, The Game, amerikai rapper,
Charlie Beck, LA rendőrfőnöke, Tony Muhammad lelkész
A menet tulajdonképpen a United in Peace (Szövetség a Békében) mozgalom előőrse volt, amely Los Angeles utcáin született. Két prominens közösségi vezető alapította — Tony Muhammad, az Iszlám Népe lelkésze és Alfreddie Johnson lelkész, A World Literacy Crusade (Kereszteshadjárat az Irástudóságért) alapítója —, és ez a mozgalom terjeszti a környéken élők számára a bandaháborúk és a helyi bűnözés elleni eszközt: Az út a boldogsághoz, L. Ron Hubbard ésszerű útikalauza a jobb élethez című kiadványt, mely egy nemzetközileg terjesztett füzet, és bizonyítottan csökkenti a bűnözést és az erőszakot.
Muhammad lelkész tudta, hogy ennek a kis füzetnek mekkora ereje van, hiszen kapcsolatban állt a közösséggel, és kénytelen volt foglalkozni a bandák erőszakos cselekedeteinek következményeivel. Ő meglátta a lehetőséget, hogy a füzet hatását meg lehet sokszorozni, és ezáltal csökkenteni lehet a bandák erőszakosságát, amely a 70-es évek óta járja át a régiót. Ezután egy másik uralkodó erő közreműködésében vállalt szerepet: a motoros és autós klubok sokaságát is meggyőzte.
„Rengeteg arcot látok, akiket ezelőtt sosem láttam így együtt. Hiszem, hogy azért vagytok itt, mert változást akartok” — mondta Benny „Taco” Owens tiszteletes.
Az elmúlt két évben, a Béke Menete néhány tucatról több százas tömegre duzzadt, körbejárva a különböző bandák területeit, amelyet Comptontól Lancasterig több mint 260 négyzetkilométerre terjesztettek ki. A Black Stallions, az East Side Riders Bike Club és a National Lowriders klub tagjai mindegyik motorozásnál magukkal vitték Az út a boldogsághoz füzeteket és azok építő jellegű üzenetét a parkokba, sikátorokba, bevásárló központokba — mindenhová, ahol emberek voltak.
A csapat ennél is továbbmenve kiterjesztette a menetet, és 2015. októberében a Justice or Else! (Igazság vagy Más!) gyűlés keretében szervezett egy utat Washington, D.C.-be, mely gyűlés a 20. évfordulója volt a Million Man Marchnak (Millió Ember Felvonulása). Ez a rendezvény több százezer résztvevőt vonz a National Mallba (park Washington szívében, mely nemzeti emlékművek helyszíne).
A 2016. júliusi csúcstalálkozón, a Szcientológia Egyház Közösségi Központjában 2400-an vettek részt. Mindeközben különböző városokban az utcai erőszak új erőre kapott, amikor is rendőri lövöldözések következtében több fekete ember meghalt, és megtorlásként rendőröket öltek meg. Ezek a történések arra ösztönözték Muhammad lelkészt, hogy egy nem várt lépést tegyen.
Történelmi csúcstalálkozó a béke nevében
Ez egy dél-központi közösség meghívásával kezdődött a The Game, híres rapper Instagramján: „Lesz egy találkozó a Szcientológia Egyház Közösségi Központjában, hogy foglalkozzunk a bandák által szült erőszakkal, amely évtizedek óta sújtja a környéket”.
Ezt a felhívást több mint 2400 ember válaszolta meg, akik a Közösségi Központban 2016. július 17-én találkoztak. A tömeg beözönlött a központ L. Ron Hubbard Auditoriumába, amely megtelt bandatagokkal.
Ami ezt követte, az egy vízválasztó csúcstalálkozó volt a város számára — vagy ahogy egy helyi újságíró fogalmazott: a „pokol megfagyott”. Egy sor magas rangú városi és szórakoztatóipari vezető is csatlakozott: will.i.am a Black Eyed Peasből és a híres rádiós műsorvezető, Big Boy, Charlie Beck, a Los Angeles-i rendőrfőnök és Eric Garcetti polgármester.
De a legjelentősebb jelenlévők mégis a rivális bandák voltak, elsősorban a Bloods and the Crips tagjai, akik évtizedek óta küzdöttek ezeken az utcákon. De részt vettek a találkozón a bandaháborúk ellenzői, a banda által elkövetett erőszak kereszttüzében élő családok, közösségi aktivisták és más bandatagok is.
Ahogyan Benny „Taco” Owens elmondta a tömegnek: „Rengeteg arcot látok, akiket ezelőtt sosem láttam így együtt. Hiszem, hogy azért vagytok itt, mert változást akartok.”
Ez a változás, ahogyan „The Game” kiemelte, otthon kezdődik: „Mielőtt az életünk valaki más számára lenne fontos, először a saját magunk számára kell fontosnak lennie.”
A csúcstalálkozó egy történelmi fegyverszünetben csúcsosodott ki: a Bloods és a Crips nevű bandák aláírták a 2016-os Békeegyezményt, ami Július 17-i Tűzszüneti Megállapodásként vált ismertté. A tűzszüneti megállapodásról az újságok így írtak:
„Történelmi csúcstalálkozó a béke nevében.” Figyelemre méltó, hogy a rendőrségi statisztikák kimutatták, hogy a bandák által elkövetett erőszakos cselekmények 40%-kal csökkentek.
„Azt gondolom, olyan volt, mint az atom hasadása — mondta Tony Muhammad lelkész. — Mindenkiben elindított valamit. A remény szellemét keltette fel, és ez egy döntő fontosságú pont a történelmünkben, mert megmutatja, hogy tudunk tenni valamit a saját közösségünkben.”
Forrás: Freedom Magazin