Több mint 70 éve jött létre az ENSZ, és hozta létre azt a különleges dekrétumot, amely az emberek alapvető jogait hivatott bemutatni azért, hogy békét hozzon szerte a világon. Hiába telt el ennyi idő, napjainkban is ugyanolyan fontos beszélni róla, és mindenkit emlékeztetni alapvető jogainkra, hiszen ezt mind a mai napig még sem az oktatásba nem sikerült beépíteni, sem az életünk részévé tenni.
Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának első pontja: Mindannyian szabadok és egyenlőek vagyunk.
A történelem során számos igazságtalanság bizonyította, hogy ezt a gondolatot szükséges beletenni az emberi jogok egyetemes nyilatkozatába. A különböző népcsoportok irtása; vagy emberek, sőt akár gyerekek kényszerítése olyan tevékenységekre, melyeket nem akarnak végezni; a korrupció, a kettős mérce mind olyan dolgok, amelyek csorbítják az emberek szabadságát és egyenlőségét.
Mit jelentene szabadnak és egyenlőnek lenni?
Azt, hogy a törvény mindenkit egyenlően érint, véd vagy büntet. Hogy nem kap senki rosszabb szolgáltatást, hátrányos megkülönböztetést azért, mert rosszabb körülmények közül, esetleg más népcsoportból származik.
Sokszor már az iskolákban elkezdődik ez a megkülönböztetés. Számos olyan eset van, amikor kiközösítenek valakit azért, mert szegény, vagy másképp néz ki, mint a többiek, vagy mert nincs valamije, amivel a többség rendelkezik. Az emberi jogok minél korábban történő megismertetése a gyerekekkel egy új, békésebb és barátságosabb jövőt eredményezhet. Nagyon nagy szerepük van ebben a szülőknek, és az is rendkívül fontos, hogy a szülők edukálva legyenek azzal kapcsolatban, hogy mit adnak át gyermekeiknek.
A szabadság és az egyenlőség minden embernek elidegeníthetetlen joga, és számos szervezet, többek között A Fiatalok az Emberi Jogokért és az Együtt az Emberi Jogokért szervezetek folyamatosan azért küzdenek, hogy senkinek ne kelljen igazságtalanságoktól szenvednie.
Az emberi jogok történetéről szóló kisfilmet itt lehet megtekinteni: