A következő interjúalanyunk Barsi Klári, akinek hivatása, hogy segítsen másoknak leküzdeni a problémáikat, melyek folyamatos stresszforrást jelentenek az életükben. Egyik fő területe a család és a gyermeknevelés. Az iskolakezdés sok szülő és gyermek számára kifejezetten stresszes időszak, ezért hasznos tippeket is kértünk Kláritól, hogyan lehetne könnyebbé tenni ezt az időszakot.
Az első kérésem, hogy mesélj egy kicsit magadról.
2003 óta foglalkozom emberekkel, elsősorban a stressz kezelésével. Az elmúlt 20 évben sokszor volt rá példa, hogy a gyerekekkel kapcsolatos stressz volt az egyik fő problémája azoknak az embereknek, akik felkerestek. Auditorként (szellemi tanácsadó a Szcientológia vallásban – a szerk. megjegyzése) azzal foglalkozom, hogy kezelem azokat a múltbeli nehézségeket, problémákat, amelyek hatással vannak arra, hogy az emberek hogyan tudják kezelni a jelen helyzeteiket. Emellett abban is segítek, hogy a problémáikat leküzdve jobb szülőkké válhassanak.
Mikor találkoztál a Szcientológiával, és miért döntöttél úgy, hogy elkezded tanulmányozni?
1997-ben olvastam a Dianetika: A szellemi egészség modern tudománya című könyvet. Akkoriban azért döntöttem úgy, hogy elolvasom, mert segítségre volt szükségem. Zaklatott időszakom volt a főiskolán, mert egy vizsgaidőszak során stresszhelyzeteknek voltam kitéve. Elmentem pszichológushoz, pszichiáterhez, gyógyszert is szedtem, mégis úgy éreztem, nem haladok sehova, sőt még rosszabb is lett a helyzet. Ezen a ponton kezdtem igazán kétségbeesni. Előtte nem éreztem ilyen súlyosan a baj nagyságát, a pszichológusok és pszichiáterek nagyon megerősítették a problémáimat. Tehát nagyon szerettem volna megoldásokat találni, megérteni, hogy mi történt velem. Ekkor akadt a kezembe a Dianetika: A szellemi egészség modern tudománya című könyv, amit nem találtam egyszerűnek, ugyanakkor nagyon örültem, hogy van megoldás, és rengeteg nehézségemet már önmagában megoldotta az, hogy olvashattam az elme működéséről. Nagyon megörültem, hogy meg tudom érteni a nehézségeim mögött rejlő okokat. Amikor a könyvet elolvastam, az önmagában segített megoldani az akkori nehézségeimet, és mindenféle egyéb eszköz nélkül sokat javított az állapotomon.
Mi a legnagyobb nyereséged, amit L. Ron Hubbard tanításainak tanulmányozása révén elértél?
Nehéz lenne egyet kiragadni, mert ez egy folyamatos történet. Amikor az ember folyamatosan tanul, kezeli az élet nehézségeit, és látja, hogy minden nehézségre van megoldás, olyankor nagyon nehéz egyetlen nyereséget kiemelni. Amikor a Dianetika: A szellemi egészség modern tudománya könyvet elolvastam, akkor nemcsak megoldottam ezt a nehézségemet, de megtaláltam az életem célját is: segíteni az embereknek felismerni, hogy van megoldás. Szeretném, hogy mások is azt érezzék, hogy meg tudják oldani az életbeli nehézségeket. Nagyon különleges élmény volt meglátni, hogy ki vagyok én valójában, és megtanultam értékelni magamat úgy, ahogyan korábban soha.
Hogyan gyakorlod a vallásodat a hétköznapokban?
A Szcientológiában a vallás gyakorlásának szerves része, hogy másokon segítünk a Szcientológia gyakorlati eszközeivel. Ez nekem természetes, mert amikor az ember megtanul valamit, akkor az a részévé válik. Ilyenkor azt is megfigyelem, hogy ki az, aki nyitott ennek a tudásnak a befogadására, és ki nem. Azoknak az embereknek, akik hozzám fordulnak, mindig segítek a nehézségeik megértésében és kezelésében. Így gyakorlom a vallásomat.
Szeptember beköszöntével elindult az iskola, sok szülőnek okoz ez stresszt. Te mint szakember és édesanya, mit javasolsz, hogyan lehet felkészülni az iskolakezdés időszakra?
Ahhoz, hogy az iskolakezdés jól menjen, több mindenre van szükség. Többek között arra, hogy segítsük a tanárokat, mert az ő helyzetük sem egyszerű. Értsük meg őket, és próbáljuk csökkenteni az ő nehézségeikből, zaklatottságaikból származó stressz hatását a gyerekeknél, és legyünk a gyerekekkel is kicsit türelmesebbek. Erősítsük bennük azokat a célokat, amelyek miatt jó iskolába járni. Ha egy gyereknek nincs célja, akkor nehéz leküzdenie azokat a bántásokat, amelyek az iskolai élet során érik. Ő bántásnak élheti meg akár azt is, hogy házi feladatot kap, mert ő szívesebben olvasna valamilyen érdekes könyvet, vagy játszana a kertben, ahelyett, hogy betűket vagy számokat írjon egy füzetbe. Ha kisebb a gyermek, tudatosítsuk benne, hogy minden körülmények között szeretjük, és büszkék vagyunk rá; ha nagyobb, akkor már segítsük abban, hogy saját célokat tűzzön ki. Így nyugodtabb környezetet tudunk biztosítani számára.
Köszönjük szépen az interjút Barsi Klárinak, és reméljük, hogy a jövőben is tudunk még vele interjút készíteni a gyermeknevelés témájában.