Cikksorozatunk következő része az ENSZ Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 4. cikkelyéről, vagyis a rabszolgaságról, rabszolgatartásról szól. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet e pontokra, ugyanis hol legális, hol illegális formában a mai napig azt látni, hogy nincsenek mindenhol következetesen betartva.
Rabszolgaság
A rabszolgaság hosszú évszázadokig normálisnak számított a különböző területeken. A Wikiszótár alapján a rabszolga szó jelentése egy „Jogfosztott ember, akit egy másik ember a saját tulajdonaként kezel. Egy ilyen személynek nincs személyes szabadsága saját élete, sorsa felett, és teljesen kiszolgáltatott helyzetben van.”
Emberek milliói élték le ilyen formában az életüket, és bár Magyarországon a klasszikus értelemben nem volt rabszolgaság, a rendszer azért olyan sokban nem különbözött tőle. Itthon véglegesen 1853-ban számolták fel ezt a helyzetet, azonban Amerikában, bizonyos államokban, kiskapukkal még a mai napig lehetséges a rabszolgatartás. 1862-ben Abraham Lincoln ugyan megszüntette ezt a fajta működést, bizonyos államokban azonban büntetésként mind a mai napig alkalmazhatják.
A fentiek csupán a legális rabszolgaságra utalnak, de vajon mi van azokkal az emberekkel, akiket elrabolnak, és illegálisan szolgasorban tartanak? Bár ezt a törvény nem támogatja, mégis nagyon nehéz féken tartani. Holott minden ember szabadnak születik, egyenlő jogokkal, melyeket az Emberi jogok egyetemes nyilatkozata tisztán és érthetően kijelent.
Az emberi jogok terjesztése
Ezeket a jogokat kötelességünk továbbadni embertársainknak. Kötelességünk betartatni, és minél szélesebb körben nyilvánosságra hozni, már egészen fiatal kortól kezdve hirdetni és oktatni őket, hogy az új generációk már ezzel a tudással nőhessenek fel. Ezért is jött létre 2001-ben a Fiatalok az Emberi Jogokért nemzetközi szervezete. Céljuk, hogy felvilágosítsák a fiatalokat az emberi jogok egyetemes nyilatkozatában megfogalmazott alapvető emberi jogaikról, és ösztönözzék őket, hogy a tolerancia és a béke értékes szószólóivá váljanak.
Az alábbi filmből bepillantást nyerhetsz, hogyan küzdik le a rabszolgaságot, csökkentik a bűnözést, és növelik a fiatalok hajlandóságát a tanulásra az emberi jogok oktatásán keresztül: