Emberi jogi sorozatunk következő része az ENSZ Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 3. cikkelyét, vagyis az élethez való jogot öleli fel. E cikksorozatunk azért jött létre, hogy felhívjuk a figyelmet azokra az alapjogokra, amelyek mindenkit megilletnek, származásától, hovatartozásától vagy vallásától függetlenül.
3. pont: Az élethez való jog
Mindenkinek joga van az élethez, és ahhoz, hogy szabadságban és biztonságban éljen. Az életünket senkinek sincs joga idő előtt, szándékosan kioltani.
E jog megsértésének a halálbüntetés az egyik büntetése. A halálbüntetés az államnak az a kiváltsága, amely alapján úgy dönthet egy állampolgára életével kapcsolatban, hogy megfoszthatja őt attól. Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt betiltották a büntetésnek ezt a formáját, de a világban sajnos még számos helyen élnek és visszaélnek ezzel a hatalommal.
A szcientológusok külön pontként fogalmazzák meg az élethez való jogot, mégpedig 21 alapvető iránymutatásuk egyikeként. A 21 iránymutatás mindegyike a józan észen alapul, és a Szcientológia szerint, ha valaki betartja ezeket a pontokat, akkor képes elérni a boldogságot.
A 21 pontból a 8. az, hogy „ne gyilkolj”
Fontos megkülönbözteti a gyilkolás és az ölés fogalmát. Sokakban felmerülhet a fentiek után, hogy mi van akkor, ha rám támadnak odakint vagy a saját otthonomban? Nem védhetem meg magam? Vagy mi a helyzet az állatokkal, melyek szintén megtámadhatnak, vagy épp az élelemszerzéssel, mint amilyen a vadászat vagy a horgászat? Pontosan ezek miatt a kérdések miatt különböztetjük meg az ölést a gyilkolástól. Míg az ölés kizárása súlyos következményekhez vezetne, addig a gyilkolás teljesen más lapra sorolható. A gyilkolás definíció szerint „egy (vagy több) emberi lény törvényellenes megölése egy másik által, különösen előre megfontolt szándékkal”.
Ezt büntetlenül hagyva még nagyobb káosz uralkodna a világban. A cél az, hogy az állampolgároknak ne kelljen félelemben, bűnözésben és agresszióban élniük. Hogy ne kelljen attól félniük, hogy ki rabolja el vagy éppen öli meg őket a nyílt utcán. A gyerekeket fokozottan kellene oktatni az alapvető emberi jogokra, és rá kellene mutatni, hogy milyen alapvető cselekedetekkel érhetik el ők is az áhított boldogságot.
A Fiatalok az Emberi Jogokért és még számos szervezet folyamatosan azon dolgozik, hogy széles körben megismertessék az emberi jogokat, utat nyitva egy új, biztonságosabb és boldogabb világ felé.