2019. augusztus 6-án immáron 4. alkalommal tartották meg a vallásközi párbeszédet Az Út a Boldogsághoz Magyarország szervezésében. A rendezvényre a Szcientológia Egyház központjának dísztermében került sor. A beszélgetés kiinduló pontját Az út a boldogsághoz című erkölcsi útmutató egyik pontja adta, amely így szól: Próbálj úgy bánni másokkal ahogy te szeretnéd, hogy ők bánjanak veled.
Római katolikus teológus, a magyar muszlim egyház jeles tagja, hindu szerzetes és tanító, a református vallás képviselője, szcientológus lekész és vallásszakértő politológus ült össze, hogy megosszák saját vallási nézetüket a témában. A felek egyetértettek abban, hogy nyitottnak kell lenni más emberek irányába, és soha ne mondjunk véleményt azokról, akiket egyáltalán nem ismerünk.
A Szcientológia Egyház képviselője kiemelte, hogy véleménye szerint az erényeket a vallások viszik tovább a legjobban, és ha eszerint nézzük az egyházakat, akkor ezek nagyon hasonlóak – éppen ezért lehet közöttük barátság. A muszlim egyház kiemelkedő személyisége még hozzátette, hogy Mohamed próféta kifejezetten utasítja a híveit, hogy úgy bánjanak másokkal, ahogyan ők szeretnék, hogy velük bánjanak. A legfontosabb a jóindulat és méltányosság a másik ember iránt, továbbá a tisztelet a másik nézeteivel szemben.
A párbeszéd során felmerült egy olyan központi probléma is, mint a kommunikáció hiánya a jelenlegi társadalomban.
Mindennek az alfája és omegája a párbeszéd. Egy barátság is a kapcsolatfelvétellel kezdődik, ez pedig nem tud megvalósulni anélkül, hogy az emberek kommunikálnának egymással.
– mondta el a református vallás képviselője.
Azzal kapcsolatban, hogy létezhet-e két különböző vallású fél közötti házasság, minden résztvevő úgy nyilatkozott, hogy igen, azonban nagyon sok figyelmet, törődést és tanulást igényel, hiszen ez az egyik legnehezebb területe a vallások közötti különbségek kezelésének. Mivel az emberek folyamatosan változnak, egy általános barátság és házasság is nehéz tud lenni, még két azonos vallású ember között is, viszont lehetnek olyan erős közös pontok, amelyekkel ez mégis áthidalható. Így összességében megállapították, hogy nem vallási hovatartozás, hanem inkább érettség és intelligencia függvénye ennek a kezelése. A muszlim egyház képviselője vissza is utalt a kezdő mondatra:
ne próbáljunk meg ráerőltetni olyat a másikra, amit mi sem szeretnénk, hogy ránk erőltessenek.
Az előadók kiemelték: a vallások közötti barátság fenntartásához a legfontosabb, hogy az egyházak közös célokat tűzzenek ki, fenntartsák a párbeszédet, és ne tagadják meg a másik hitét és tanait. Ez azért is nagyon fontos, mert Európában rohamosan csökken a vallásos emberek száma. A protestáns vallás képviselője kijelentette, hogy az egyházaknak jobban ki kellene állniuk, hogy a vallásukat megmutassák.