Az emberek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a környezetvédelemre, mivel felismerik, hogy az emberi tevékenységek jelentős hatással vannak a föld állapotára. Egyre fontosabbá válik, hogy az emberi tevékenységek összhangban legyenek a természettel, és megőrizzék a jövő generációi számára a tiszta és egészséges környezetet.
Ennek kapcsán megkerestünk egy szcientológust, Kis-Balázs Attilát, a Jobb Világ Mozgalom megálmodóját. Attila már gyerekkorától kezdve fontosnak tartotta a környezetvédelmet, és hogy jobbá tegye világunkat. Eleinte még egyéni szemétszedéssel és kisebb hozzájárulásokkal tett ezért a céljáért. Az őt támogató és vele együtt küzdő barátokkal többek között állatmenhelyeknek, rászorulóknak segítettek, és oktatták az óvodai és általános iskolai diákokat a környezetvédelemmel kapcsolatban. Idővel azonban belátta, hogy elérkeztek egy olyan határhoz, ahol ők maguk már kevesen vannak ahhoz, hogy még több és még nagyobb változásokat érhessenek el a világban.
Ekkor jöttek rá, hogy az addiginál sokkal több hasonló gondolkodású emberrel mennyivel könnyebb lesz eredményeket elérniük, ugyanis minél többen lesznek, annál nagyobb lesz a hangjuk, és annál többet tudnak tenni a parkokért, falvakért, a városokért, az országokért – sőt akár az egész világért.
Attila az alábbi interjúban mesél az elindulásról, a célokról és a csatlakozási lehetőségekről.
Mi motivált arra, hogy elindítsd a Jobb Világ Mozgalmat, és hogy a környezet megóvására buzdítsd az embereket?
Ez hosszú időre nyúlik vissza, mert már gyerekkoromtól kezdve éreztem, hogy valahogy szeretnék segíteni másoknak, csak nem tudtam, hogyan. Eleinte egyénileg szemetet szedtem, illetve egyéb, kisebb hozzájárulásokkal tettem a célomért a barátaimmal és a feleségemmel, majd körülbelül akkor indult el bennem a mozgalom gondolata, amikor találkoztam a Szcientológiával, és elkezdtem egy rendszert látni az életemben. Ránéztem, hogy mi alapján és hogyan lehet az embereket arra motiválni, hogy csináljanak valamit, és hogyan tudunk így eredményt elérni. Fogalmazzunk úgy, hogy ekkor világosodtam meg azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet ezt az egészet csoportban is végezni, és hogy van értelme egy jobb világért küzdeni.
Mi a célod a Jobb Világ Mozgalommal?
Szeretnénk az embereknek jó példát mutatni, és elérni, hogy aki csatlakozik, úgy érezze, nagyon jó társaságban van, és van értelme tennie egy jobb világért. Szeretnénk, hogy lássák, hogy akik egy ilyen tevékenységben vesznek részt, azok azt nem szenvedésként élik meg, hanem nagyon jól érzik magukat közben. Sokat beszélgetünk, azonos a gondolkodásunk, és ezáltal, valamint tevékenységeinkkel jó példát mutatunk az embereknek. Motiváljuk azokat, akik egy kicsit félnek attól, hogy belefogjanak valami ilyenbe, és akik azon gondolkodnak, tegyenek-e valamit. Hiszem, hogy rengeteg ilyen ember van, csak kell nekik egy kezdő lökés. Bízom benne, hogy ezzel el tudjuk érni, hogy minél több embert buzdítsunk jó cselekedetekre. Legfőképp azonban az a célom vele, hogy trendivé és menővé váljon a jó cselekedet.
A Szcientológia hogyan segít ennek a célnak az elérésében?
Ahogy az előbb is említettem, amikor sok éve megismerkedtem a Szcientológiával, rájöttem, hogyan lehet rendszerbe építeni a dolgokat, és ténylegesen megértettem az emberek működését. Onnantól kezdve nem azt láttam, hogy ki miért rossz, hanem, hogy hogyan lehet jobbá tenni a tevékenységét, hatékonyabbá a gondolkodását, és segíteni neki célt találni. A képzések és a vallási szolgáltatások során rengeteg segítséget kaptam a vezetővé válásban, de legfőképpen az emberi lélek és viselkedés megértésében fejlődtem.
Mennyire rendszeresen és hová szoktatok menni szemetet szedni?
Igyekszünk tavasz elejétől ősz végéig legalább havonta egyszer, de inkább kétszer, akár háromszor is elmenni helyszínekre. Leginkább olyan helyekre megyünk, melyeket az applikációnkon keresztül bejelentenek nekünk, vagy önkormányzatokkal vesszük fel a kapcsolatot, hogy van-e olyan terület, patakrész, erdőrész, vagy bármi egyéb, amit meg tudunk tisztítani. Nekem alapkoncepció volt, hogy az emberek ezt élményként éljék meg. Nem az van, hogy reggeltől estig csak szemetet szedünk, aztán többet nem jön senki, hanem úgy próbáltuk összerakni ezeket az eseményeket, hogy nagyjából 2-3 óra alatt végezzünk, akár 20-30-40 fővel. Így kellemesen fáradnak el a résztvevők, és még jól is érzik magukat a végére. Utána közösen megebédelünk, beszélgetünk, megismerjük egymást. Ezáltal jó érzéssel távoznak, és jó eséllyel újra visszatérnek. Átlagosan a segítők 80%-a újra visszatér a következő projektekre is.
Ha valaki kedvet kap egy ilyen szemétszedéshez, hol tud csatlakozni hozzátok?
Nagyon örülnénk, ha minél többen csatlakoznának hozzánk. Van egy weboldalunk, a jobbvilag.com, ahol le tudják tölteni az applikációnkat, ezek közül mindkettőn keresztül tudnak jelentkezni, valamint van egy Facebook-oldalunk is. Ide teszünk fel minden eseményt, és itt is tudnak jelentkezni az érdeklődők arra az eseményre, amelyiken szívesen részt vennének.