Különleges vendégelőadóként egy német vallástudós adott betekintést a jelenlévőknek a munkájába, és elmagyarázta, hogy az ő tudományos szemszögéből a szcientológia kétségkívül vallás, amint azt a legfelsőbb német bíróságok is megerősítették.
Számos hazai és külföldi gratuláció és üdvözlet érkezett a hamburgi egyházhoz. Egy keresztény vallási közösség vezetője személyesen adott át köszönőlevelet az egyház vezetőségének azért, hogy gyülekezete egy éven át ingyenesen használhatja a Szcientológia Egyház helyiségeit az istentiszteletekhez.
Az egész 1970-ben kezdődött, amikor a hamburgi egyetem egyik hallgatója egy kanadai útjáról Hamburgba hozta L. Ron Hubbard Dianetika – A szellemi egészség modern tudománya című könyvét. Gyorsan felkeltette két másik diáktársa érdeklődését, és az alapokat lerakták. A szcientológia 1970-ben egy magánnappaliban működő kis csoportból lett egy komplett misszió 1973-ban, majd egy nagy, több ezer négyzetméteres szcientológia egyházig fejlődött a Domplatzon, Hanzaváros szívében.
Onnantól kezdve több információs stand, utcai tevékenység és előadások vették kezdetét.A nonprofit szervezetként elismert, amerikai székhelyű Drogmentes Világért Alapítvány (Foundation for a Drug-Free World) kiadványait használták. Eddig több mint 2,7 millió felvilágosító füzetet osztottak ki Hamburgban és környékén.
Önkéntes lelkészek
Az önkéntes lelkészek mottója: „Mindig lehet valamit tenni.” E mottóhoz hűen 2004-ben szcientológusok Hamburgból Sri Lankára repültek, és több hétig ott maradtak, hogy segítsenek az embereknek a pusztító délkelet-ázsiai árvízkatasztrófa után. Az Ahr-völgyi árvízkatasztrófa után is önkéntes lelkészek indultak útnak, hogy az érintetteknek megadják a szükséges segítséget.
A világjárvány idején pedig Hamburgban önkéntes lelkészek járták a környéket a „Maradj egészséges” üzenettel, és információs füzeteket osztogattak az üzletekben és a szomszédságban. A füzetek alapvető információkat tartalmaznak arról, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy általában megvédjük magunkat és másokat a fertőzésektől. Egy baráti iszlám közösségnek is közvetlen segítséget nyújtottak azzal, hogy rendszeresen fertőtlenítették a helyiségeiket, hogy a hívők biztonságban tudjanak imádkozni.
A boldogsághoz vezető út
Az Út a boldogsághoz 12. szabályához hűen – „Óvd és tedd jobbá a környezeted” – a szcientológusok az elmúlt években számos takarítási akciót hajtottak végre Hanzavárosban, és ezzel hozzájárultak a tiszta Hamburghoz. Közel 150 000 „Az út a boldogsághoz” füzetet is kiosztottak az érdeklődő polgároknak.
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért (CCHR)
A hamburgi szcientológusok itt is számos akcióban vettek részt a pszichiátriai betegek emberi jogainak védelmében. A CCHR munkájának nagy részét a pszichiátriai visszaélések dokumentálása teszi ki.
Az 1990-es években napvilágra kerültek olyan esetek, amelyekben pszichiáterek szexuális visszaéléseket követtek el a páciensekkel szemben. Ezeket az eseteket azonban nem lehetett büntetőeljárás alá vonni, mert a törvénykönyvben nem volt megfelelő büntetőjogi rendelkezés.
A CCHR németországi irodájának tagjai, akik az 1990-es évek elején Hamburgban volt a központja, törvényjavaslatot dolgoztak ki, hogy a terápiában elkövetett szexuális visszaélések büntetendő cselekménynek minősüljenek, és azt több száz döntéshozóhoz juttatták el. 1996-ban a CCHR több ezer példányban küldte ki a „Pszichiátriai nemi erőszak” című brosúrát, és felhívta rá a figyelmet a német média jelentős részében, ami hozzájárult a közvélemény formálásához. Végül 1998-ban törvényt fogadtak el, amely büntethetővé tette a terápiás szexuális visszaéléseket.
A Scientology Network televíziós csatorna a Szabadság Érdemrenddel kitüntetett Nicola Cramert és Bernd Treppinget is bemutatja, akik évtizedek óta kampányolnak az emberi jogokért és a pszichiátriai betegek védelméért. Mindketten az 1980-as évek végén Hamburgban találkoztak a Szcientológia Egyházzal. A Szabadság Érdemérem a legmagasabb nemzetközi elismerés, amelyet szcientológus kaphat a társadalomnak nyújtott kiemelkedő, humanitárius szolgálatáért.