November 10. az UNESCO által támogatott ünnepnap, a tudomány a békéért és a fejlődésért világnapja.
Tudomány és vallás… látszólag két ellentétes fogalom, hiszen a vallások általában azon az ősidők óta fennálló hiten és kívánságon alapulnak, hogy elérhető az üdvösség vagy megvilágosodás, és a lét több a homo sapiens materialista életénél. A tudomány azonban nem ismeri el a vallásos hitet, hanem arra törekszik, hogy csak a bizonyított tényeknek adjon helyet, és ezekre alapozva előre jelezzen történéseket, további adatokat. Ahogy Platón a Theaitétosz dialógusban írta, a tudás nem más, mint igazoltan igaz hit, és itt a hit szó inkább meggyőződést jelent, mint vallásos hitet. Hogyan jelenhet meg mégis a tudomány a vallásban oly módon, hogy mindkettő megőrizheti a saját jellegzetességeit?
A szcientológiában sikerült így ötvözni a kettőt. A magasabb szintű lét eszméje innen sem hiányzik, de a szcientológia a hit mellett a megszerezhető szellemi bizonyosság megszerzésére, tudására és azok alkalmazására irányul. Már maga az elnevezés is ezt sugallja. A latin scio (tudás) és a görög logos (tanulmányozás) szavakból származik, ami annyit tesz: tudni, hogyan tudjunk. Következésképpen, ha az ember ténylegesen tanulmányoz egy területet és begyakorolja a hozzá tartozó tevékenységeket, képes felfedezni az igazságot önmaga számára.
A szcientológia vallás L. Ron Hubbard munkásságán alapul, aki rengeteget kutatott az elme, a szellem és az élet különböző területein is, elsődlegesen azzal a céllal, hogy igazolható adatokhoz jusson és pontos technológiákat dolgozzon ki az adott terület feltérképezésére és az állapotok javítására. Az élet ilyen területei pl. az oktatás, a házasság, az emberi kapcsolatok, a munka, a célok elérése, az önbecsülés növelése és még sorolhatnánk.
A kutatásai nyomán rengeteg tudásanyaggal gazdagodott a világ, aminek eredményeképp olyan tanfolyamok láttak napvilágot, amelyeket bárki elvégezhet. Mindegyik tanfolyam az életben megtapasztalható, megfigyelhető tudásanyagon visz végig és a hozzá tartozó feladatok rávilágítanak az egyén számára, hogy mit és hogyan szükséges javítania az életében.
A hétköznapokon túl Hubbard az elme és a szellem terén is olyan megtapasztalható és igazolható felfedezéseket tett, amik amellett, hogy már a vallás területére vezettek, válaszokat is adtak az emberi viselkedést érintő főbb problémákra. Miért nem tudok sikeres lenni? Miért ütközöm folyton falakba és kudarcokba? Miért esem bele újra és újra ugyanabba a hibába? Hubbard feltérképezte, hogy minden válasz az elméből és a szellemből indul ki. A szcientológiában rejlő „tudomány” segít abban, hogy az ember ténylegesen megtalálja önmaga válaszait és lépésről lépésre felfedezze saját szellemi mivoltát, ami, ahogy cikkünk elején olvasható volt, már egyértelműen a vallás területéhez tartozik. A szcientológia a mindenség teremtőjébe vetett hit erején túl egy pontos lépésekből álló út is, amely során az egyén saját maga szerzi meg azokat a képességeket és válaszokat, amelyek az élet leghétköznapibb problémáinak megoldásától vezetnek a teljes szellemi szabadság és a Teremtő felé. A mai nap egy tiszteletadás a tudományoknak, tudósoknak, akik felfedezéseikkel, precizitásra törekvésükkel segítettek megérteni a világot, és hozzájárultak egy olyan vallás létrejöttéhez, amely rendelkezik mind a vallás, mind pedig a tudomány erejével.