November végén a francia szcientológusok összegyűltek, hogy megünnepeljék a Szcientológia Egyház lyoni jelenlétének 40. évfordulóját.
A Szcientológia Egyház több mint 60 éve van jelen Franciaországban, és 40 évvel ezelőtt nyitotta meg első központját Lyonban. Az egyház évfordulójának megünneplésére Lyonból, Párizsból és az ország más pontjairól is érkeztek résztvevők. Az ünnepség az alapító, L. Ron Hubbard előadásával kezdődött, amit az 1960-as években tartott a Hídról, mely a szellemi szabadsághoz vezet.
Az elmúlt négy évtizedre történő visszatekintés során a vendégek nagy meglepetésére, csodálatára, és kitörő nevetésüktől kísérve, zenei aláfestéssel emlékfotókat mutattak be.
A szcientológusok mindig is nyitottak voltak a hatóságokkal való együttműködésre, miközben tiszteletben tartották az egyház és az állam szétválasztását, összhangban Franciaország alkotmányos világnézeti koncepciójával.
A szcientológusok számára egyértelmű, hogy „a spiritualitásnak hatnia kell a társadalom jobbítására, mindenhol és mindenki számára, akár szcientológusokról van szó, akár nem” – mondta Ivan Arjona, a Szcientológia Egyház Közügyek és Emberi Jogok Európai Irodájának elnöke. Egyben gratulált a 40 évhez, amely során „harcoltak a társadalmi igazságtalanságok ellen, küzdöttek a drogok poklával, emelték az értékeket Az út a boldogsághoz című könyvön keresztül, valamint az emberi jogaikra tanították a felnőtteket és a fiatalokat”. Ennek elismeréseként a jelenlévők tájékoztatást kaptak azokról a társadalmi akciókról, amelyeket az egyház önkéntesei kitartóan végeznek egy jobb Lyonért.
Az önkéntesek, látván a társadalom jelenlegi szükségleteit, új terveket fogalmaztak meg annak érdekében, hogy mindezeket a világszintű akciókat magasabb hatásfokra emeljék, ezzel javítva a közösségek életminőségét.
A szcientológusok mindig is nyitottak voltak a hatóságokkal való együttműködésre, és ezt az egyház és az állam szétválasztásának tiszteletben tartásával teszik, összhangban a francia alkotmányos szekularizmus koncepciójával, mely szerint az állam nem ismer el semmilyen vallási felekezetet (lásd Dogru kontra Franciaország [ 2009] 49 EHRR 8. § 18. pont), de köteles megvédeni mindenki szabadságát és jogait – így egy mindenki számára jobb Franciaországhoz való hozzájárulás jogát is.
Franciaországban minden vallási közösség egyesületi formában végzi tevékenységét, az egyesületekről szóló 1901. évi törvény és/vagy az állam és az egyház szétválasztásáról szóló 1905. évi törvény alapján, és ez alól a Szcientológia Egyház sem kivétel. Mindkét formában szabályszerűen bejegyzett egyházakkal rendelkezik, amelyek világosan meghatározzák vallási és liturgikus céljaikat. Mint ilyen, az egyház hivatalos jogi státusza Franciaországban nem különbözik más, általános vallási csoportokétól, például a katolikus, a protestáns, a muzulmán és a zsidó közösségekétől. (Lásd pl. Cha’are Shalom Ve Tsedek v. Franciaország [GC], 27417/95. sz. ügy, 22., 45. és 46. §, EJEB 2000 VII.)
Más, környező országok különböző rendszerekkel biztosítják az emberek vallásszabadsághoz való jogát azáltal, hogy különleges státusszal védik őket. Ilyenek például Spanyolország és Portugália, ahol a Szcientológia teljes mértékben elismert, és jó kapcsolatokat ápol az állami tisztviselőkkel és a közigazgatással, vagy Hollandia, ahol a Szcientológiát szintén vallásként ismerik el, és ahol a Pénzügyminisztérium az egyházat és annak minden tevékenységét nemrégiben mint mindenki számára közhasznú tevékenységet ismerte el.
A szakértők világszerte világosan kijelentették azt is, hogy a Szcientológia és egyházai kétségkívül vallási szervezetek. Például Christian Vonck PhD, a vallások összehasonlító tanulmányozásának rektora (Antwerpen, Belgium) azt mondta, hogy „A vallástörténet, a szociológia és/vagy az összehasonlító vallástudomány területén dolgozó tudósok számára nem kétséges, hogy a Szcientológia vallás.”
Emellett egy eredetileg 1999-ben közzétett szakértői jelentésben Dr. Urbano Alonso Galan – „a dolog objektív és tudományos szemléletével” – négy olyan szempontot vázol fel, amelyek a Szcientológia gazdag és eredendően vallásos jellegét bizonyítják: filozófia és doktrína, rituálé, ökumenikus irányultság, valamint végső cél vagy célkitűzés az üdvösség szempontjából. Dr. Galan elemzése még erőteljesebb, ha megnézzük, hogy a Szcientológiát teológiai szempontból hasonlítja össze más vallási hagyományokkal, mint például a buddhizmussal, a hinduizmussal, a kereszténységgel, az iszlámmal és a judaizmussal.
Végső elemzésében a következőket állapítja meg:
„Teológusként és filozófusként, és miután tanulmányoztam a szcientológia vallását annak írásaiban és gyakorlatában, határozottan állíthatom, hogy a szcientológia vallás, a legteljesebb értelemben. (…) A szcientológia gyökerei (a buddhizmus és a Védák) már rámutatnak arra, hogy az ember csak önmaga teljes megismerése révén kezdheti el megismerni és szeretni Istent.”
Urbano Alonso Galan PhD teológusként és filozófusként dolgozott Madridban, majd a római Gregorián Egyetemen és a Szent Bonaventúra Pápai Karon filozófiából doktorált, teológiából licenciátust (cum laude) szerzett Rómában, nem sokkal később pedig a Vatikán által irányított ökumenikus kongresszusok moderátora lett. Ebben a minőségében együtt dolgozott XXIII. János pápával és VI. Pál pápával. Vallási tapasztalatai és ismeretei lehetővé tették számára, hogy megerősítse, hogy a szcientológusok számára az üdvösséget
„a szcientológiai auditálás és képzés teszi lehetővé az egyén számára, hogy nagyobb tudásra és bizonyosságra tegyen szert az élet különböző területein, amit a szcientológusok a Nyolc dinamika néven ismernek”.
A Szcientológia új vallásként jelent meg 1952-ben. L. Ron Hubbard alapította, és 1954-ben, Los Angelesben nyitotta meg első templomát, napjainkra pedig már 196 országban több mint 11 000 egyházat, missziót és társadalomjobbító csoportot számlál.