2025. március 5-én, szerdán, a Szcientológia Egyház Központi Szervezetének dísztermébe hívták az érdeklődőket a soron következő vallásközi párbeszéd rendezvényre.
A kerekasztal-beszélgetés központi témája a gyermeknevelés volt, különös figyelmet fordítva arra, hogyan támogathatják a vallások a szülőket és gyermekeket a mai társadalom változásai és egyre komplexebb kihívásai közepette.
Az eseményen öt vallási közösség képviselője vett részt. Jelen volt két keresztény vallás lelkésze, az Egyesítő Egyház lelkipásztora, a hindu vaisnava irányzatának tanítója és a szcientológus közösség egyik lelkésze.
A beszélgetés során a vallásos szülők és gyermekek nevelésével kapcsolatos kérdések kerültek terítékre. Kiemelték az egyházak és vallások szerepét a családok, különösen a gyermekek nevelésében.
Az egyik nagy keresztény egyház képviselője, aki egyúttal nagycsaládos ember, hangsúlyozta, hogy számára a családja az első. Elmondása szerint ez nemcsak vallásos, hanem társadalmi szinten is kulcsfontosságú. Alapvető, hogy a gyerekek ne teherként éljék meg a szüleiket és a vallásukat, hanem egyfajta segítségként az életben való boldogulásban.
A hetednapi adventista lelkész hangsúlyozta, hogy a példamutatás fontos a gyermekek számára, és hogy a gyermeket, mint ajándékot kell kezelni, amelyet Isten bizalommal ad a szülők kezébe. Ezen kívül szólt a vallásos tanítások jelentősségéről, és arról, hogy a gyermekek nevelésében a szülői szeretet és az értékek átadása elengedhetetlen. Hiszen, ha jó kapcsolat van a gyerekek és a szülők között, akkor könnyebbé válik a gyerek számára a külső támadások kivédése.
Az Egyesítő Egyház lelkipásztora kiemelte a család szerepét Isten tervében, és azt, hogy a szülői szeretet nemcsak a gyermekek számára lényeges, hanem segít az embereknek megtapasztalni Isten szeretetét is. Fontosnak tartják, hogy a gyerekeket úgy neveljék, hogy megtalálják saját céljaikat, miközben egy közös, emberi cél felé haladnak.
A hindu közösségben a gyerekeket igyekeznek felkészíteni az életre, miközben lehetőséget adnak számukra, hogy saját vallási értékeiket is elsajátíthassák. A szülők nem akarják ráerőltetni gyermekeikre a vallást, hanem segítenek nekik felfedezni a hit jelentős szerepét, így vallási és életvezetési szempontból is gazdagabbá válhatnak.
A szcientológus közösség lelkésze elmondta, hogy a gyakorlatiasság jegyében náluk külön gyereknevelési tanfolyamok és programok segítik a szülőket a gyermeknevelésben, ezzel biztosítva, hogy mind a szülők, mind a gyerekek boldog és kiegyensúlyozott életet élhessenek. A lelkész kiemelte, hogy az őszinteség, a példamutatás és a gyermekek önállóságra nevelése kulcsfontosságú alapelvek a sikeres gyerekneveléshez. A gyermeknek részévé kell válnia a családnak, és éreznie kell, hogy hozzájárulhat a családhoz, és nem pusztán függ attól.
A párbeszéd résztvevői egyetértettek abban, hogy a gyermekek boldogulásához elengedhetetlenek azok a kulturális alapértékek, amelyek segítik őket a helyes életvezetésben. Ehhez pedig a legfontosabb alapelv, hogy mindig olyan tetteket hajtsanak végre másokkal, amilyeneket ők maguk is szeretnének, hogy velük megtegyenek, utalva a vallásokban szinte mindenhol megjelenő Aranyszabályra.