Manapság egyre többet hallani válásokról, a kapcsolatok kihűléséről és a boldogtalanságról. Romba dőlnek 1-2 éves, de akár 10-20 éves házasságok is. Vajon miért van ez? Kisebb az emberek tűrőképessége, mint régen? Túlságosan könnyű ma már a válás, ezért nem kell küzdeni a házasságért? Esetleg az emberek folyton valami újra vágynak, így lejár egy házasság „szavatossága”?
Rengeteg kérdés merülhet fel ennek kapcsán, mégis nem a fentiekre adott válasz fogja megadni a megoldást. Még csak igennel sem lehet felelni egyik kérdésre sem. A válasz máshol keresendő.
A kritika és a másiktól való eltávolodás valódi oka
Mi van akkor, ha Te vagy a párod úgy érzi, nem akar túlságosan a másik közelében lenni? Nem akar kommunikálni, és inkább elkerülné a másik társaságát. Talán még azt is érzi, hogy jobb lenne neki a másik nélkül. Sőt, esetleg dühössé, kritikussá is válik a párjával szemben.
Mi áll ennek a hátterében?
Nos, a közhiedelemmel ellentétben nem azért vagy dühös a másikra, mert tett valami rossz dolgot, vagy úgy véled esetleg rosszul csinál valamit. Annak sem ez az oka, ha kezdesz eltávolodni a másik személytől.
A valóság az, hogy a kritikus fél az, amelyik elkövetett valami ártót a másik ellen, de nem mondja meg neki és nem hozza helyre.
Ez különösen hangzik, de mégis igaz.
Képzeld el, hogy véletlenül megrongálod a szomszéd néni tulajdonát, de nem akarod neki elmondani. Hogy éreznéd magad utána? Szívesen találkoznál vele, hogy beszélgessetek egy jót? Valószínűleg inkább megpróbálnád mindenáron elkerülni, és ha valamikor ez nem sikerül, talán még egy kicsit furán is viselkednél. Lehet, hogy türelmetlen lennél. Lehet, hogy felnagyítanád, ha valami nem tetszik vele kapcsolatban.
Esetleg volt már olyan az iskolában, hogy fájdalmat okoztál egy társadnak és nem kértél bocsánatot, helyette elkezdted vádolni, kisebbíteni a másikat: „De ő kezdte”, „Csúnyát mondott”, és további hasonló kifogásokat is gyártottál?
Az igazság az, hogy az a személy, aki pl. megcsalja a kedvesét, utána nagy eséllyel eltávolodik tőle, és még kritizálni is fogja, hogy kisebbítse a saját ártó tettének súlyát. Bár valószínűleg meg fogja indokolni magának, hogy miért is nem volt a tette helytelen, a nyoma benne is éket fog verni.
Miért fontos erről beszélni?
Mindaddig, nincs nagy baj, amíg megosztjuk a másikkal a negatív tetteinket és helyrehozzuk, vagy legalábbis mindent megteszünk azért, hogy helyrehozzuk, amit vétettünk.
Onnantól kezdve, hogy titkolózunk a másik előtt, nem mondjuk el ezeket a fájó pontokat, elindítjuk a kapcsolatunkat és saját magunkat is a szakadék mélye felé.
Minden egyes ilyen visszatartott ártó tett, amit nem kommunikálunk a másik felé, gyengíti a kapcsolatunk láncát. Ebből a szempontból nem számít, hogy ki mit követett el, csak az, hogyan érzi magát miatta. De nemcsak a kapcsolatunkat visszük a szakadék mélye felé, hanem önmagunkban is apró sebeket ejtünk, amik miatt egyre kevésbé tudunk majd felemelt fejjel tovább menni az úton.
Mi a megoldás?
A jó hír az, hogy helyre lehet hozni és meg lehet menteni, akár kisebb problémájú, akár a szakadék szélén álló kapcsolatokat is.
Ha bármikor érzed a párodon, hogy kezd távolodni tőled, talán furcsán viselkedik a társaságodban, akkor egyszerűen csak üljetek le egymással beszélgezni.
Ha úgy gondolod, neked is van mit elmondanod, vagy saját magadon érzed az eltávolodást, kezdheted Te is, hátha utána könnyebben megnyílik a partnered.
A jó házasságnak a kommunikáció az egyik alapvető része.
Mik egy jó házasság további pillérei és mozgatórugói? Mit kell konkrétan tenned azért, hogy elindulj a megfelelő irányba?
Megtudhatod a házasságról szóló ingyenes tanfolyamból, ami részletesen, gyakorlati példákkal és feladatokkal segít, hogy megértsd és lásd, mit, hogyan és miért fontos megtenni azért, hogy elindulj a boldog házasság felé vezető úton.