A Dél-Afrikai Református Egyház tagja, Shadrack Lekoana tiszteletes a Szcientológia: Eszközök az élethez tanfolyamok tanulmányozása által rehabilitálta a célját, és képessé vált rá, hogy azt elérje. Lekoana véget akar vetni a vallások közötti konfliktusoknak és a versengéseknek, melyek csak elvonják a vallási vezetőket valódi hivatásuktól.
„Tragédia látni, hogy mivé vált a társadalom, azáltal, hogy mi elhanyagoltuk”
– mondta el száz, a legkülönbözőbb vallásokhoz tartozó vallási vezetőnek, akik részt vettek a dél-afrikai Gautengben található Kyalami kastélyban tartott szemináriumán, a Szcientológia vallási és humanitárius programjainak afrikai központjában.
„A legtöbbször túlságosan a tagságra, valamint annak bizonyítására összpontosítunk, hogy kinek van igaza, és kinek nincs. Olyannyira, hogy elhanyagoltuk a közösségben végzett feladatainkat. A vallási egység több lehet, mint egy álom. Mindannyian azért gyűltünk itt össze, hogy szert tegyünk olyan készségekre, amelyekkel segíthetünk a közösségeinknek. Tanuljunk tehát azzal a céllal, hogy segítsünk a népünknek.”
Ezután egy egész napos képzés következett, amely során olyan készségeket oktattak, mint a konfliktuskezelés, a kommunikáció, a kábítószerrel való visszaélés elleni küzdelem, valamint olyan eszközöket mutattak be, melyek segítségével a diákok alkalmazni tudják a tanultakat, és oktatásukat sikerre tudják váltani az életben. Ezek és még sok más készség szerepel a Szcientológia önkéntes lelkészek programjában, melynek neve Eszközök az életvezetési készségek fejlesztéséhez.
A Dél-afrikai Egységes Református Egyháztanács egyik tagja, elámult azon, amit egyetlen nap alatt megtanult:
„A mai egyházainkból hiányoznak az erős vezetők. És már régóta kérdezem magamtól, hogy miért van ez így. Ma megkaptam a választ. Néha hiányzik a gyakorlati tudásuk a társadalmi helyzetek kezeléséhez, így nem tudják, mit tegyenek. De megvan bennük a szenvedély, hogy segítsenek.”
Hasonlóan lelkes volt Mnisi püspök, a Dél-afrikai Keresztény Lelkészek Tanácsának országos titkárhelyettese:
„Az Eszközök az élethez programban megvan a lehetőség, hogy megváltoztassa a közösségemet.”
Amellett, hogy Mnisi püspök aktívan tevékenykedik az egyházban, egy nonprofit szervezetet is vezet, amely a helyi fiatalokkal foglalkozik, és alig várja, hogy ezeket az új készségeket segítő tevékenységei során felhasználhassa.
Mnisi beszélt a mai fiatalok számos problémájáról is:
„Mindannyian ismerjük őket: munkanélküliség, drogok, bűnözés, reménytelenség.
Elkeserítette a hatékony programok hiánya. De a Szcientológia: Eszközök az élethez képzés megadta a magyarázatot arra, hogy miért van olyan kevés javulás a társadalmi körülményekben, annak ellenére, hogy oly sokan elkötelezték magukat a fiatalok életének javítása mellett. Senki sem tudja kezelni mindezen problémák alapvető okát: a gondolkodásmódot. Ez a program képes rá.”„Lehet, hogy különböző vallásúak vagyunk – mondta Sandile Hlayisi, a dél-afrikai Szcientológia önkéntes lelkészek elnöke, aki ezeket a képzéseket tartotta –, de mindannyiunkat ugyanazok a társadalmi problémák érintenek. Létfontosságú, hogy arra összpontosítsunk, hogyan fogunk együtt dolgozni, hogy segítsünk csökkenteni a magas bűnözési rátát, a nemi erőszakot, a kábítószerrel való visszaélést és sok más problémát, amelyek már túl régóta sújtják az országunkat. Nem vesztegethetjük az időt azzal, hogy egymással vitatkozunk. Sok tennivalónk van.”
Eddig Lekoana tiszteletes több mint 3000 vezetőt hozott össze különböző egyházakból és felekezetekből Dél-Afrika-szerte, hogy a Szcientológia: Eszközök az életvezetési készségek fejlesztéséhez programban képezze őket.
„Megtisztelő látni, hogy mindannyian jól kijövünk egymással” – mondta az aznapi képzés végén.
„Együtt dolgozni sokkal hasznosabb, mint egymás ellen. Most itt az ideje, hogy felvértezzük magunkat tudással, hogy visszahozhassuk az életet a közösségeinkbe.”
A Szcientológia: Eszközök az élethez című programot a Szcientológia önkéntes lelkészeinek képzésére fejlesztették ki, ami egy vallási, közösségi szolgálat, melyet az 1970-es évek közepén hozott létre a Szcientológia alapítója, a humanitárius L. Ron Hubbard. Ez alkotja a világ egyik legnagyobb független segélyszervezetét.
Ahogyan azt L. Ron Hubbard megfogalmazta:
„Az önkéntes lelkész olyan ember, aki önkéntes alapon segít embertársain azáltal, hogy segít helyreállítani a célt, az igazságot és a szellemi értékeket mások életében.
Az önkéntes lelkész nem takarja el a szemét a lét fájdalma, gonoszsága és igazságtalansága láttán. Sőt, képzett arra, hogy kezelje ezeket, és segítsen másoknak felszabadulni a hatásuk alól, segítsen új személyes erőt elérni számukra.”
Az önkéntes lelkészek mottója: „Bármilyenek is a körülmények mindig lehet valamit tenni.”
A Kyalami Kastély a közösség otthonaként és csomópontjaként szolgál mindazok számára, akiknek közös célja az egyének életének javítása és a közösségek megerősítése a régióban, az országban és egész Afrikában. David Miscavige, a szcientológia vallás egyházi vezetője 2019. újév napján szentelte fel a Kyalami kastélyt, megerősítve L. Ron Hubbard elkötelezettségét, miszerint „Dél-Afrikából fog kinőni a következő nagy civilizáció ezen a bolygón”.