„Los Angeles több utcáján olyan pusztító hullám ment végig, amilyet még soha életemben nem tapasztaltam” – mondja James, a Szcientológia egyház önkéntes lelkésze. „Annyi összetört szívű, kétségbeesett, segítségre szoruló ember van ott.”
James egyike a Szcientológia azon önkéntes lelkészeinek, akik a tüzek kitörésekor azonnal megkezdték a segélyszolgálatot. Ezek között az önkéntesek között képzett szakemberekből álló csapatok vannak, akik segítenek az embereknek, hogy megtalálják személyes értéktárgyaikat otthonaik romjai között. Partnerükkel, az elismert Los Topos kereső- és mentőszervezettel együttműködve az önkéntes lelkészek átvizsgálják az otthonok maradványait azokban a városrészekben, amelyeket sokan most háborús övezetként jellemeznek.
A tüzek legalább 29 ember halálát okozták, és 40 000 hektáron pusztítottak el otthonokat, üzleteket, iskolákat és kulturális nevezetességeket Los Angeles számos területén. Ilyen körülmények között egy jegygyűrű visszaszerzése jelentéktelennek tűnhet, de az egyik esetben James leírja, hogy a megtalált gyűrű a 90 éves nagymamáé volt, aki bár biztonságban evakuált családjával, de azóta elhunyt. Egy anya pedig hálás volt, hogy visszaszerezhetett egy kerámiadarabot, amit a fia készített, amikor 13 éves volt. A kézzel készített figurák gyűjteménye talán nem tűnik soknak egy olyan családot tekintve, amelyik elvesztette az otthonát, de lányuk számára ennek visszaszerzése a világot jelentette.
Az önkéntes lelkészek a Los Angeles-i Szcientológia Egyházból kiindulva azonnal megkezdték a víz, az élelmiszer és az alapvető ellátmányok szállítását az evakuációs központokba, templomokba és más nonprofit szervezetekhez, valamint házról házra járva az evakuációs zónákon kívül élő családokhoz. Folytatják a segítségnyújtást mindennel, amire csak szükség van, hogy segítsenek az embereknek újjáépíteni az életüket.
Az önkéntes lelkészi program, melyet több mint három évtizeddel ezelőtt L. Ron Hubbard, a Szcientológia alapítója hozott létre, abban a hitben gyökerezik, hogy az egyének jelentős változást tudnak elérni a közösségeikben. A csoport humanitárius erőfeszítéseiről vált ismertté, katasztrófaövezetekben nyújt segítséget, és világszerte közhasznú szervezetekkel működik együtt.
„Mindig lehet valamit tenni” – ez a mottó vezérli az önkéntes lelkészeket, akár helyi katasztrófákra, akár globális válságokra reagálnak. A 9/11-es események utóhatásaitól kezdve a 2004-es délkelet-ázsiai szökőárig és a 2010-es haiti földrengésig reményt és gyakorlati segítséget nyújtottak a rászorulóknak.
Ahogy Los Angeles közösségei kezdenek talpra állni, az önkéntes lelkészek továbbra is elkötelezettek abban, hogy segítsék a lakosokat ebben a kihívásokkal teli időszakban.