A Szcientológia Egyház kápolnája immáron ötödik alkalommal szolgált helyszínéül a vallásközi párbeszéd rendezvénynek.
Az eseményt Az Út a Boldogsághoz Magyarország szervezi, amelynek ezen kezdeményezésével kapcsolatban minden résztvevő előadó köszönetét fejezte ki.
Vajon létezik-e vallási tolerancia?
Az este során öt különböző vallás képviselője és egy vallásszociológus osztotta meg nézeteit és megoldási javaslatait a vallási tolerancia és erőszak nehézségeivel kapcsolatban.
A rendezvényt két neves világnap apropójából is szervezték meg ebben az időpontban, hiszen november 16-án tartották a tolerancia nemzetközi napját, míg aznap a gyermekek jogainak világnapja volt.
Az asztalnál olyan tiszteletreméltó résztvevők foglaltak helyet, mint a római katolikus vallás egyik magas rangú képviselője, egy hindu (vaisnava) tanító, a hetednapi adventista egyház lelkésze, a zsidó vallás képviselője, egy neves vallásszociológus és egy szcientológus lelkész.
Több vallás képviselője is kitért arra, milyen megkülönböztetéssel néznek szembe például a kóser vágás vagy a szombati pihenőnap következményeként. A hindu vallás képviselője a még egy – a hagyományos hindu ételek elkészítésekor terjedő „kultúridegen szagok” miatti feljelentéshez kapcsolódó – incidensről is beszámolt, amelynek keretében a hatóságot is kihívták hozzájuk.
A zsidó vallás képviselője hangsúlyozta:
Nem szabadna, hogy az ateistákkal bajunk legyen. Egy rabbitól hallottam egyszer, hogy ők az igazi Isten keresők. Nem tartom jogosnak, hogy lekezelően beszéljünk azokkal, akik nem hisznek.
A gondolatmenetével egyet értve a római katolikus vallási vezető az alábbi kérdést vetette fel:
Van-e igazából ateista? Aki a jóságért, az igazságért és az elfogadásért küzd, az is hívő. Közelebb vagyunk egymáshoz, mint gondolnánk.
Az erőszakmentesség nem egy ruha, amit csak úgy fel lehet venni, és el lehet dobni. Az erőszakmentesség helye a szívünkben van, és a létünk egy elválaszthatatlan részének kell lennie.
Mahatma Gandhi
A rendezvény tökéletes lezárásaként pedig a vallásszociológus így egészítette ki a gondolatot:
Nemcsak közös eszközeink, de közös feladataink is vannak. Mutassunk rá arra, hogy a vallás mit jelent és hogyan viszonyul ez a vallási szabadságjogokhoz. Így mi fogunk közösen együtt jó példát mutatni.