Az embereknek gyakran előítéletei vannak a dolgokról, a világról, vagy más emberekről. Ezzel az az a probléma, hogy az emberek úgy alkotnak előítéleteket, hogy nem néznek rá közvetlenül magára az elítélt dologra, hanem sokszor más szemüvegén keresztül nézik a világot, ők maguk pedig nem veszik a fáradságot, hogy utánanézzenek vagy ténylegesen információk után kutassanak, hanem inkább elfogadják azt, amit a többség mondott nekik arról a dologról. Ez lehet, hogy igaz, de mi van akkor, ha nem az? Továbbra is hamis információk tengerében úszunk, ahelyett hogy a dolgot a saját szemünkkel néznénk meg?
Az embernek több okból lehetnek előítéletei, úgy jók, mint rosszak. Talán azért, mert egyszer azzal a bizonyos dologgal kapcsolatban rossz tapasztalata volt, de ez akár úgy is kialakulhat, hogy valaki, aki közel áll hozzá, nem rendelkezik stabil adatokkal az adott témáról, ellenben úgy hiszi, hogy igenis rendelkezik velük. Holott ő maga is csupán valakitől hallotta az információkat, nem a saját tapasztalatait használta alapul elgondolása kialakításához – sokszor mégis szentül hisz abban.
Ha tehát nem valós adatok alapján élünk, hanem csak aszerint, amit valakitől hallottunk, akkor ezen előítéletekből kifolyólag más emberek nagyobb befolyást gyakorolhatnak ránk, valamint akár tudtunkon kívül döntéseinket is meghozhatják helyettünk. Úgy találhatjuk, hogy életünk egyre jobban függ másoktól, és ennek következményeképpen kevésbé stabil.
Ahhoz, hogy elkerüljük ezeket a hibákat, a legelső szempont, hogy megbízható forrásokból szerezzük be az információt. Ennek a legbiztosabb módja, hogy megtaláljuk az eredeti forrást, mivel csak ez szolgálhat igaz adatokkal és valós tényekkel. Tehát, ha biztosak akarunk lenni valamiben, akkor ne a „szomszédtól”, hanem attól a személytől kapjunk adatot, aki feltalálta azt a rendszert vagy elvet.
Az első lépés, hogy nagyon alaposan nézzünk utána az adott területnek, az eredeti forrásból, illetve figyeljük meg azt bármilyen szkeptikus szemléletet félretéve. Kutassunk anyagok után attól a személytől, aki az első feltaláló volt a témát illetően. Tanulmányozzunk minden anyagot, amit az adott területen írt. Ha jól utánajártunk az eredeti forrásnak, és ez alapján nem találtunk a dologban kivetnivalót, akkor a következő lépés kipróbálni, hogy a dolog a gyakorlatban hogyan működik. Amit kipróbáltunk a gyakorlatban, abban lehetünk a legbiztosabbak azzal kapcsolatban, hogy tényleg valós-e. Innentől kezdve a külső hírek nem lesznek befolyással ránk, mert mi már meggyőződtünk arról, hogy a tény igaz-e a számunkra.
Ha az eredeti forrásból származó tudnivaló nem reális a számunkra, akkor kezdjük el mi magunk tanulmányozni a tényt, utánajárni a dolgoknak. Mintha mi találnánk fel először, annyira precízen vizsgáljuk meg. Azután ezt is ültessük át a gyakorlatba, és akkor különbséget tudunk tenni az eredeti forrás és az általunk feltalált tény között. A lényeg az, hogy mindig mi saját magunk győződjünk meg róla, azáltal, hogy biztos helyről szerezzük meg az információt, és a gyakorlatban is használjuk, ami által el fogjuk tudni dönteni, hogy számunkra igaz-e.
„A valódi kompetencia saját megfigyelőképességünkön alapul. Csak úgy lehet valaki ügyes és biztos valamiben, ha az általa megfigyelt dolgokat tekinti valóságnak.” – L. Ron Hubbard
Ha bárki többet szeretne tudni erről a témáról, akkor látogasson el egy Szcientológia egyházba.
Szerző: László Szende