Ebben a cikkben a reaktív elméről lesz szó, megértéséhez azonban ismerni kell magát az elmét.
Az emberiség java része már évezredek óta küzd fojtogató kínjaival. Fájdalmakat élünk át, baleseteket szenvedünk, lelkileg megsebződünk, és úgy érezzük, képtelenek vagyunk az életünket irányítani. Mintha kívülről néznénk a velünk történő eseményeket, miközben úgy reagálunk, amiről úgy érezzük, valójában nem is belőlünk jön, mégsem tudunk ezen változtatni.
Az elme részei
L. Ron Hubbard felfedezte, hogy az elme két nagy részre bontható. Az egyik az analitikus elme, a másik pedig a reaktív elme.
Az analitikus elme az elmének azon része, amely gondolkodik. Megfigyeli az adatokat, az emlékezetébe vési azokat, és megoldja a problémákat.
Olyan memóriabankjai vannak, amelyek mentális képmásokat tartalmaznak, és ezeket az adatokat arra használja fel, hogy túlélést támogató döntéseket hozzon.
Azonban Hubbard arra lett figyelmes a kutatásai során, hogy amikor az egyént fizikai fájdalom vagy erőteljes emocionális fájdalom éri, akkor ez az analitikus elme meggyengül, és helyébe lép a reaktív elme.
A reaktív elme működése
Amikor egy személy „öntudatlan”, és a reaktív elméje kerül előtérbe, olyankor ez pontosan rögzíti az eseménnyel kapcsolatos összes érzékletet. Bármi is történik vagy hangzik el eközben a személy körül, az gyökeresen beépül az elmének ebbe a részébe.
Ennek a mechanizmusát egy példán keresztül a legkönnyebb szemléltetni.
Tapasztaltál valaha olyat, hogy romlott ételt ettél, majd később, amikor már semmi bajod nem volt az ételtől, megláttad, és megint rosszul lettél? Nem ettél újra belőle, csupán megláttad, vagy megérezted a szagát, és ez elég is volt ahhoz, hogy bekapcsoljon a fájdalmas esemény, és így újra átéld a kínokat.
Ez magyarázatot ad arra, hogy miért viselkednek olykor furcsán és érthetetlenül az emberek.
Emellett a reaktív elme mentális képmások formájában az összes fájdalmat rögzíti, és ezeket a saját bankjaiban tárolja, a személy pedig nem képes tudatosan felidézni őket. Így ezek a képek nem állnak az illető közvetlen befolyása alatt.
Lehetséges megszabadulni a reaktív elmétől?
Szerencsére L. Ron Hubbard nemcsak az elme részeinek meglétét fedezte fel, hanem azt is, hogy mi a megoldás ezekre a problémákra.
A Dianetika: A szellemi egészség modern tudománya című könyvében részletesen ír arról, hogy mi a reaktív elme, és hogyan lehet megszabadítani az embereket annak negatív hatásaitól.
Minden gátló, fogva tartó tényező, ami miatt az emberek képtelenek boldogan élni és sikeresek lenni, eltűnhet. A helyükre pedig a személy igazi valója léphet, aki képes helyes döntéseket hozni, és az életét úgy alakítani, ahogyan szeretné.
A folyamatot, amely képes megszüntetni a reaktív elme hatását az egyénre, auditálásnak hívják. Ennek során – mindenféle fizikai behatás nélkül – az egyén képessé válik arra, hogy ránézzen, mit miért csinált eddig, és ezáltal jobb állapotba kerül. Már egyetlen auditálást követően is boldogabbnak fogja érezni magát.
Amennyiben szeretnél többet megtudni a reaktív elméről és a megoldásról, olvasd el a Dianetika könyvet.