2022. július 17-én ünneplik a magyar szcientológusok a szervezet egyházként való bejegyzésének 31. évfordulóját. Rendhagyó módon emlékezünk meg erről a jeles alkalomról.
A szcientológia vallásos filozófiájában az Ember létezését meghatározó alapvető mozgatórugónak a túlélésre való késztetést tekintjük. Az ember mindenekelőtt fenn kíván maradni. Ez azonban nem szűkül le pusztán önös érdekeire, hanem teremtenie kell családja, munkahelye, közössége, nemzete túlélését csakúgy, mint az emberiség, az állat- és növényvilág, valamint a fizikai környezet, a spirituális létezés és a Teremtő fennmaradását is. Ezt a témakört a Dinamikák címszó alatt tárgyaljuk.
Veszélyben a dinamikák
A földi civilizáció léte a 21. században – sajnos nyugodtan kijelenthetjük – eddigi legkomolyabb kihívásaival néz szembe.
A környezetünk fizikai, nem élő részének (6. dinamika) folyamatos változása – ami klímaváltozásban és sűrűsödő természeti katasztrófákban nyilvánul meg –, illetve a nyersanyagoknak gyakran a fenntarthatóságot veszélyeztető kiaknázása lassú pusztulással fenyeget. És nem csak az állat- és növényvilág (5. dinamika) vonatkozásában – ha nem teszünk valamit gyorsan.
A jelenlegi robbanásig feszült világpolitikai és gazdasági helyzet, tetézve a modern egészségügyi kihívásokkal közvetlen veszélyt jelent a csoportokra, közösségekre, nemzetekre (3. dinamika) és az emberiségre (4. dinamika).
Nem beszélve a család intézményének (2. dinamika) – finoman szólva is – kihívásokkal teli környezetéről, és az egyének (1. dinamika) egészségügyi nehézségeiről, valamint az individualizálódás egyre fenyegetőbb méreteiről.
Törjünk ki az ördögi körből
Ezek a problémák több mint nyilvánvalóak. Értelmiségiek, tudósok, művészek, közéleti és nem közéleti szereplők garmadája kongatja vadul a vészharangot. Például a közelmúltban Magyarországon járt népszerű kortárs filozófus, Byung-Chul Han könyveiben és előadásában is alaposan körüljárja ezeket a jelenségeket.
A szcientológia vallás jelenlegi vezetője, David Miscavige külön kihangsúlyozta már több mint 20 éve, a 2001. szeptember 11-i eseményeket követő „Ébresztő felhívás” című írásában, hogy tenni kell valamit.
A történelem ismétli önmagát, és úgy tűnik, hogy a technikai fejlődés minden vívmánya ellenére mi, emberek csak arra vagyunk képesek, hogy ezeket az eszközöket a dinamikák még gyorsabb hanyatlására, elpusztítására használjuk.
Fel kell emelkednünk a 7. dinamikára – a spiritualitás dinamikájára –, hogy építő módon viszonyulhassunk az 1-6. dinamikák felé. Spirituális célokkal kell rendelkeznünk, hogy értelmét lássuk megőrizni teremtett környezetünket és fajunkat.
Továbbá fel kell emelkednünk a 8. dinamika, azaz a Teremtő tiszteletéhez, mert az ő létezésének folyamatos megerősítése nélkül minden teremtmény – legyen akár élő, akár élettelen – létezése gyengül.
Erről szól a teljes szellemi szabadság irányába való törekvés és haladás. A saját spirituális stabilitásunk és erőnk megnövelése.
Erről szól az élet megismerése, és az életről való tanulás fontossága.
Erről szól a valódi kommunikáció felfedezése és alkalmazása.
Erről szól a szociális és antiszociális személyiségek felismerése.
Erről szól a konfliktusok valódi okának feltárása.
Erről szól erkölcsi elveink megszilárdítása által önbecsülésünk megtartása vagy helyreállítása.
És erről szól annak a legfontosabb tényezőnek a megismerése és semlegesítése, amely megakadályozza az embert abban, hogy kitörjön a történelem ördögi köréből.
Sigmund Freud már több mint 125 éve felfedezte, és tudatalattiként azonosította ezt a tényezőt, amely L. Ron Hubbard számára lehetővé tette, hogy véglegesen behatárolja az elme ezen rejtett területét, és kifejlessze az ennek káros tartalmát kezelő pontos eljárásokat. Ahogy L. Ron Hubbard 1954-ben Sigmund Freuddal kapcsolatban megjegyezte: „Nem lehet eléggé méltatni egy ilyen embert…”
1991-ben, amikor a Dianetika: A szellemi egészség modern tudománya című könyv már több tízezer példányban volt megtalálható a magyar háztartásokban, a békében, az emberek és a családok fontosságában, a csoportok épelméjűségben és a szellemi szabadságban leginkább hívő dianetikusok és szcientológusok Magyarországon megalapították az egyházat.
Ideje cselekednünk
Egy szokásos évfordulós megemlékezésben általában nosztalgiával gondolunk a nagy időkre. Igen, egy pillanatra így is teszünk.
Megemlékezünk mindarról a rengeteg életről, melyeket sikerült megmenteni vagy jobb irányba változtatni. Megemlékezünk arról, hogy az egyház évtizedek óta részt vesz a drogmegelőzésben, az erkölcsi értékek helyreállításában, az emberi jogokkal kapcsolatos visszaélések leküzdésében, segít a bajbajutottakon, a katasztrófahelyzetekben és egyéb általános problémák, nehézségek megoldásában.
Megemlíthetjük, hogy a Szcientológia önkéntes lelkészek csak a tavalyi évben 23 tonnányi élelmiszert, friss gyümölcsöt, fertőtlenítőszert, ruhát, játékot stb. juttattak el a rászorulóknak különböző alapítványokon, önkormányzatokon és segélyszervezeteken keresztül. Hogy ez csupán fokozódott, valamint kiegészült az Ukrajnából menekülők támogatásával.
Ezek mind rendkívül fontos dolgok, de a munkánk ezzel itt nem ér véget. Ahogy a Magyarországi Szcientológia Egyház társadalmi kapcsolatainak igazgatója, Miklovicz Attila elmondta:
„Az elmúlt 31 év megerősített bennünket abban, hogy folytatnunk kell abbéli küldetésünket, hogy felszabadítsuk az embereket a múlt árnyainak szorítása alól, és visszavezessük őket saját szellemi természetük felismeréséig. L. Ron Hubbard megjegyezte, ezzel eljuttathatjuk őket oda, hogy tudatába kerüljenek Isten létének, és sokkal inkább önmagukká váljanak. Ez a jelen civilizáció esélye a fennmaradásra. Jó érzés látni, hogy vannak olyan szervezetek – vallásosak és nem vallásosak egyaránt –, akik nem adták fel a jövőbe vetett hitüket, és egyre szélesebb körű együttműködés látszik kialakulni nemzetközi szinten. A Szcientológia egyház továbbra is részt vesz ebben az együttműködésben, és mindent megtesz, hogy a civilizáció – benne minden ember, élő és nem élő teremtmény – fennmaradjon a további évezredekben is.”